Imajući u vidu da je trenutno na dnevnom redu Narodne skupštine Republike Srbije predlog Zakona o javnom okupljanju, Inicijativa poziva narodne poslanike i poslanice da amandmanima izmene predlog zakona i da se novim zakonom jasno definiše pravo na spontano okupljanje.
Postojeće rešenje podrazumeva da na spontano okupljanje niko ne sme da poziva građane, što u realnosti potpuno obesmišljava celokupni koncept spontanog okupljanja. Prema evropskim standardima zaštite ljudskih prava i sloboda građani i građanke koji su palili sveće 10. jula ispred zgrade Predsedništva Srbije imali su pravo na to. Takođe, i članovi/ice Srpske radikalne stranke i Srpskog sabora Zavetnici koji su okupili u isto vreme i na istom mestu, imali su pravo da mirnim kontraskupom izraze svoje neslaganje sa time.
Međutim, pojedini učesnici ovih kontraskupova su vređali, uznemiravali i pretili građanima i građankama koji su palili sveće. Zabeleženo je i nekoliko pokušaja fizičkog napada od strane pripadnika ovih desničarskih pokreta. Zato Inicijativa poziva Ministarstvo unutrašnjih poslova da objavi informacije o tome da li je neko procesuiran zbog napada i remećenja javnog reda i mira.
Inicijativa dodatno izražava zaprepašćenje i najoštrije osuđuje formulaciju iz Zahteva za pokretanje prekršajnog postupka koji je podnelo Ministarstvo unutrašnjih poslova, PS Stari grad – u kome se reč genocid stavlja pod znake navoda. Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović je odluku MUP o zabrani skupa Sedam hiljada objavio na vanrednoj konferenciji za novinare i time politizovao ceo postupak. Negiranje genocida u Srebrenici od strane službenog lica Policijske stanice Stari grad dodatno pojačava utisak da je celokupno postupanje MUP u ovom slučaju uslovljeno političkim stavovima vlasti prema ratnoj prošlosti, a ne Ustavom, zakonima, slobodama i pravima građana i građanki Republike Srbije. |